Engel cinselliği Engellemez

Engel cinselliği Engellemez

Ocak 11, 2019 Kategorisiz 0

Bu kavram her ne kadar engel kelimesi arkasına saklansa da aslında ergenlik genel evrensel bir kavramdır. Yani kimyasal hormon bombalarına herkes kadar onlarda maruz kalıyorlar. 

Ancak bu durumun davranış ya da yaşantı olarak ifade edilişinde kendine has farklılıklar gözlenebilmektedir. Zihinsel gelişimlerinde farklılık vardır ancak bedensel yani cinsel gelişim çizgileri tüm insanlarda neyse onlar içinde aynıdır.

12- 21 yaş dilimi olarak kabul ettiğimiz ergenlik kavaramı yine başlangıç ya da bitiş açısından bireysel farklılıklar göstermektedir. Hatta bu ergenlik süreci cinsiyete göre farklı yaşlarda ortaya çıkıp kaybolabilmektedir.

Çocukluk döneminin bitip üreme faaliyetlerinin canlandığı dönemi olarak algılarız ki bu dönemde fiziksel ruhsal ve davranışsal açıdan bilişsel alanlarda bir takım değişiklikler gözlenmektedir. Size bağlı dünyanızın parçası olan yavrularımızın birey olma isteklerinde ısrarı ve kararlığı yaşar ve bu durumla baş etmeyi kabullenip öğrendiğimiz zaman dilimidir.

Fiziksel açıdan büyümenin sonlarına dayanan bu dönemde kıllanmanın, terinin bile farklı koktuğu suratın uzayıp burnun büyüdüğü sivilcelerde bir tarlanın sahibi oluruz O kendini beğenmezken beğenilme arzusunun girdabında kıvranır durur. 
Adeta kurbağa suratların bir gün prens ya da prensese dönüşmesini bekler dururlar Kendi cinslerinden ördükleri arkadaşlık guruplarını artık renklendirip karşı cinsten arkadaşlar dâhil etmeye ona doğru utangaç yönelimler başlamıştır, yeni kavramlar yeni olaylar bazen yüzlerini kızartsa da içinde yaşattıkları dünyayı yanlı ya da en samimi bulduklarıyla beraber yaşarlar.

Odalara kapanıp akran gıybetleriyle izole bir hayatın oyuncusudurlar artık. Sadece yemekte gördüğünüz çocuğunuzu artık ev gezmesi yada dışarda nefes almak için yapılan kısada olsa gezilere yanınızda olmayıp evde yalnız kalabilmenin keyfiyle geçen,  kendiyle baş başa kalma zamanları vardır artık. Kendini beğenmeyen fotoğraf çekimlerinde ya yokturlar ya da tanınmayacak halde kılıktan kılığa girer, ya da fotoğrafın en mutsuz suratsız siması sizin ergeninizdir.

Bu dönemde yeni kelimeler yada olaylar onların varlık alanlarının bulunmaz fırsatıdır, özellikle kız çocuklarının çocukluk yıllarında özenerek bakıp kaçamak olarak kullandıkları sizin makyaj malzemelerinize oda sahiptir ve bu konuda oldukça cömerttirler. Sizin kıyıp harcamadığınız malzemeler’e dansöze para sayar gibi sayarlar ve sesinizi çıkaramazsınız.

Karşı çıkmalar, karşı koymalar, hatta bazı ailelerde fiziksel karşı koymalar bu dönemde sıklıkla karşılaşılabilir. Sizin doğrularınız öğütleriniz yanında bir arkadaşının ipe sapa gelmez anlattıkları daha doğru ve onun aklına yatandır. 
Büyükleri sorgular anlamadıklarını düşünüp, uyguladığınız izin kısıtlamalarınız sırf kendine engel olsun diye uydurduklarınız sanır bu onun için yapılan büyük haksızlıktır,
Bu dönemi, sabrınıza göre ağır yada hafif geçti diye adlandırırsınız ki bazı durumlarda psikolog yada psikiyatristlere uğradığınızda olur, bu durum gayet normaldir. Sonuçta siz nasıl bir ergenlik dönemi geçirdiğinizi unuttunuz ve sizin için önemli olan onun güvenliğidir.

Bu kadar hızlı büyüdüğünü düşündüğünüz yavrunuzu koruma iç güdüsüyle anne baba olarak yanlışlarda yapma özgürlüğünüz vardır, işte gel sen bunu ergen çocuğa anlat. Ergenlikte tüm çocuklarımızın karşılaştığı ve onun için önemli olan dönemler vardır, kız çocukların ilk adet durumu, memelerinin büyümesi, sosyal hayatın da kendini kötü hissettikleri bazen korktukları zamanlardır Erkek çocuklarında memeleriyle başları derttedir, ilk ergenlik başlangıcında meme uçlarının tomurcuk olması ve acıması kendisinin kız mı olacağım korkusu yaşarlar, bu deneyim çoğunlukla büyürken kimseye anlatamadan unuttuğu olumsuz anılardır. İlk mastürbasyonu ve bunun sonucunda yaşadığı zevk ve pişmanlıklar arasında gecen üç beş sene sonuçta olgunlaşmak o kadarda kolay olmuyor. Ergenlik arkasına sığdırılan mazeretler zor zamanlar, anne baba için olduğu kadar ergen içinde gecen zor yıllar Ama bitimiyle oturan ilişkiler ve tekrardan başlayan aile içi sosyal ilişkinin tadına doyulmaz, çocuğunuz uzaydan eve dönmüştür, ne alakası var diye başlayan savunmaları hatırlıyorsun, peki ile süslenince işte o zaman onunda senin de üstünden büyük bir yük kalkar.

Biz bununla ne yapacağız nasıl baş edeceğiz çaresizliği bitmiştir artık Aslında işin sırrı sadece sakin, saygılı, konuşan, kararlı ve tutarlı veli olmaktan geçer. Siz ne kadar bilinçliyseniz o kadar süreci daha rahat atlatırsınız, ancak durum engellilik yani problem, 
zihinsel olduğunda durum biraz daha karmaşık hal alır. Sizin koruma duygunuz daha abartı ya da ihtimal vermeyen anlayışınız onun ergenlik ve cinsel yaşamını daha farklı etkileyecektir.

Diğer çocuğunuzun gizli saklı kendi içinde yaşadığı ve büyüttüğü ergenlik serüvenini tüm ailecek yaşamak ya da şahit olmak durumunda kalabilirsiniz ki yine bu durum engel ve engelin derecesine göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin otistik bir çocukta dürtü kontrol sorunu varsa ve cinsel istek duyuyorsa buna tepki yine kültür ya da aile yapısının etken özellikleri tepkinizin şeklini belirleyecektir.

Bazı aileler bu durumu yasaklayarak dikkati dağıtma yoluna giderken bazı ailelerin çocuğuna rahatlama odaları tahsis edebilmekte, sevgili olup flört yapması için gerekli ortam ya da koşulları sağladığını gözlemlemekteyiz.

Bu konuda maalesef ebeveynler çocukları kadar hem istekli değiller hem de yeterince cesaretleri yoktur. Sosyal baskı, güven sorunu, maalesef çocuklarımızın hayalini kurdukları mutlu son bir türlü gelmiyor. 
Evlilik olayı sembolik çocuklar için değil akrabalar için yapılan oyundan öteye gitmiyor, oysaki onlar ciddi ve oyun oynamıyorlar. Gerçekten sevip hatta çocuk yapmak istiyorlar. Tabi bu gurup hafif etkilenmiş zihinsel engel gurubudur. Cinsel istismarların bol ca yaşandığı gerçeği dünya olduğu kadar ülkemi zinde utancıdır. Sorun hem sosyal hem de toplumsal dejenerasyonun görünen yüzüdür.
Bu konuda gençlerin eğitilip muhtemel istismarlara karşı sizi anlamaya başladığını düşündüğünüz andan itibaren anlatmalı, etrafında bir dairelerden oluşan bölgeler oluşturmalısınız. İlk halka sizsiniz yani aile, dokunabilir öpülebilir İkinci halka: akrabalar. Sarılır öper, elinden tutar Üçün cü halka tanıdıklar komşular: arkadaşlar, tokalaşır Dördüncü halka: tanımadıkları: uzaktan tebessüm, biraz katı oldu farkındayım ancak, bu durum yalnızken gencin uygulayacağı yaklaşımıdır, sizin yanınızdayken içinde bulunduğunuz toplumun yapısına göre yapılandırılabilir Zor konuştuğumuz cinselliğin engelli gençlerle kolaylaştırarak sade, kararlı ve yapıcı bir tutumla rehber olabilmek gerekli, öğreneceği her şeyi sizden ya da güveneceği bir yakınından öğrenmeli, sizin de onun cinsel açıdan sağlıklı biri olduğunu bilip ona göre davranmanız gerekmektedir. Kısacası sorunsuz olan bu yanını bırakın yaşasınlar, çünkü onlarında mutlu olmalı, sizin tabularınız ona engel olmamalı. Bu konuda devletin ivedilikle konuya el atıp gerekli maddi desteği vermeli, mevzuatı çıkarıp artık yetişkin olmuş zihinsel engelli bireylerin anayasal olarak hak ettikleri duygusal ve fiziksel mutluluklarına, insan olma gereği yaşamsal, doğal isteklerine kavuşmalarına imkân sağlamalıdır.

Psk. Apdullah YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir