Otizim’de Tedavi Umudu

Otizim’de Tedavi Umudu

Ocak 11, 2019 Kategorisiz 0

OTİZİMDE İLAÇ TEDAVİSİ MÜMKÜN GÖRÜNÜYOR

Ne varki bu güne kadar birçok nedene bağlanıp çeşitli tedavi yöntemleriyle lokal başarılar elde edilsede benim özellikle okuduğum bu makale hayli heyecan vericidir.

Bilimsel anlamda tıpta gerçekleşecek yeni buluşlar ve yaklaşımlar biz terapistleride olumlu motive etmektedir.

Otizim konusunda uyku probleminin yada gece yaşanan farknda olmadığımız apnelerin çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişimi yanında sosyal iletişim becerilerini olumsuz etkilediğini okumuştum.

Afrikadaki uyku hastalığının tedavisi için geliştiren bu ilacın, çocuklarımızın derecesi kilosu yada kan değerlerine göre ayarlanması ve ona göre doz miktarının çıkarılması gerektiğini okuyacağnız yazıdan anlıyorum.

Bu gelişmeler heyecan verici ancak bilinçsiz ve bilgisiz kullnımların tamiri olmayan sorunlara neden olduğuda bir gerçektir. Birkaç yıl bu alandaki gelişmeyi hep beraber takip edeceğiz

KRM Koşuyolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak sizlerin adına bu konunun takipçisi olacağız.

Şimdi okuduğum bir makaleyi sizler ile paylaşıyorum:

100 yıldır kullanılan Suramin, Otizm tedavisinde heyecan yarattı!

ABD’de yapılan küçük ancak umut verici bir klinik araştırma, Suramin adlı ilacın çocuklarda otistik spektrum bozukluğunun tedavisinde ölçülebilir düzeyde başarılı sonuçlar verdiğini gösterdi. Annals of Clinical and Translational Neurology dergisinde yeni yayımlanan çalışmanın sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, elde edilen bu sonuçların çok heyecan verici olduğunu ve ilk kez otizmi tedavi eden bir ilaca sahip olma imkanının oluştuğunu belirtiyorlar. Çok küçük bir grubu kapsamasına rağmen kullanılan ilacın güvenlik sorunu olmaması ve çalışmanın çift kör, plasebo kontrollü bir araştırma olması elde edilen sonuçların tıp dünyasında heyecan yaratmasına neden oldu.

Çalışmanın yazarlarından UC San Diego Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Patoloji uzmanı Prof. Dr. Robert K. Naviaux, 5- 14 yaş arasındaki otizm tanısı almış 10 erkek çocuktan beşinde, suraminin tek bir intravenöz enfüzyonu uyguladıklarını (diğer 5 çocuğa plasebo verildi) ve oldukça iyi sonuçlar elde ettiklerini açıkladı. Çalışmada dört konuşamayan çocuk olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naviaux, “Suramin tedavisi uygulanan 6 ve 14 yaşındaki çocuklar, hayatlarının ilk cümlelerini tek bir suramin infüzyonundan bir hafta sonra söyledi. Bu plasebo grubundaki çocuklardan hiçbirinde olmadı” dedi.

Suramin nedir? Afrika uyku hastalığını tedavi etmek için 1916’da geliştirilen ve 100 yıldır kullanılan Suramin, uyku hastalığı için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. DSÖ Temel İlaç Listesinde en etkili ve güvenli ilaçlar arasında yer almaktadır. Yeni araştırmalar, Suraminin, çocuklarda otistik spektrum bozukluğunun semptomlarını ölçülebilir düzeyde iyileştirdiğini gösteriyor.

Otistik spektrum bozukluğu, (OSB) genellikle iletişim ve dil zorlukları, tekrarlayan davranışlar ve sosyalleşmede yetersiz olma özelliği taşıyan bir grup gelişimsel bozukluğu kapsar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri OSB’nin 68 çocuğun 1’inde gerçekleştiğini ve erkek çocuklarda kızlardan dört kat daha yaygın görüldüğünü belirtiyor. OSB’nin bilinen tek nedeni yok, ancak genetik problemleri ve gebelik sırasında viral enfeksiyonlar, kirleticiler veya komplikasyonlar gibi çevresel faktörler nedeniyle oluştuğu sanılıyor. 

12 yıldır çocuklarıyla çok zor bir hayat yaşadıklarını söyleyen 14 yaşındaki bir çocuğun ebeveyni duyguları ile ilgili şu ifadeyi kayda geçirdi: “Surin tedavisinden sonra oğlumuzda daha önce hiç görmediğimiz oldukça olumlu gelişmeler gördük. İnfüzyondan bir saat sonra odada bulunan doktor ve hemşirelerle daha fazla göz teması kurmaya başladı. 16 yaşındaki kardeşiyle oyun oynamaya başladı. Yeni sesler çıkarmaya ve babası ile daha çok ilgilenmeye başladı. Son 10 yıldır her türlü yöntemi ve tedaviyi denedik ancak bunların hiç biri suramin ile elde ettiğimiz sonuçlara yaklaşmadı. Oğlumuzda sadece altı hafta içinde neredeyse üç yılda elde ettiğimizden daha fazla gelişme kaydettik.”

 

Araştırmanın bulgularının olumlu olduğunu ancak sonuçların daha geniş kapsamlı çalışmalarla teyid edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Naviaux, ”Suramin daha geniş, daha çeşitli insan kohortlarında test edilmelidir. Bu çalışma yeni ve bu tür klinik araştırmalar pahalı. Daha büyük bir çalışma yapmak için yeterli kaynağımız yoktu. Ve finanse edebildiğimiz fonlarla bile, araştırmayı tamamlamak için 500.000 dolar borç bulmak zorunda kaldık. Daha uzun süreli çalışmalar, bu tedavi seçeneğinin detaylandırılması ve kullanımı ile ilgili daha kapsamlı bilgiler sağlayacaktır.”

 

UYARI! Suramin, otizmin tedavisinde henüz onaylanmış değil! 

Dolayısı ile bu alanın uzmanı doktorlar dışında kişilerce, yanlış doz ve şekilde toksisite için izlenmeden kullanılmamalı. Otizmde düşük doz suraminin güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağı ve yan etkileri belirlemek için birkaç yıla ve dikkatli klinik araştırmalara ihtiyaç olabilir.”

 

Kaynak: Low-dose suramin in autism spectrum disorder: a small, phase I/II, randomized clinical trial. Robert K. Naviaux, Brooke Curtis, Kefeng Li, Jane C. Naviaux, A. Taylor Bright, Feng He, Alan Lincoln, Jeanne Townsend. Annals of Clinical and Translational Neurology. May 2017. DOI: 10.1002/acn3.424.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir