Spor Faaliyetleri

Spor Faaliyetleri

Sevgili okuyucu bu bölümde sayfalarca spor faaliyetleri ve rehabilitasyon hakkında sayfalarca yazı okuyacaksınız ancak KRM Koşuyolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bu konudaki düşünce ve tavrımızı sizinle paylaşmak isteriz.
Her yaşta va her seviyede bireyselleştirilmiş spor çalışmalarını son derece olumlu bulmaktayız,ancak süreç normal çocuklarımızdaki nin biraz daha basite indirgenmiş şekli olmalıdır.
Oysaki spor konusu veliler tarafından yanlış anlaşılıp yanlış uygulamaların pençesinde olduğunu görmekteyiz.
Özellikle otistik yani yaygın gelişim bozukluğu gösteren çocuklarımızın spor adı altında ne kadar istismar edildiğini gördükçe çok üzülmekteyiz. Bu çocuklarımız acımasızca spor adı altında insan üstü efor göstermeye mecbur bırakılmakta, özellikle konu hakkında bilgi eksikliği olan bir takım spor öğretmeni yada koç adı altında çocuklarımız ezilip diğer gelişim alanları kısıtlanmakta çocukta öfke nöbeti yoksa bile bu tetiklenmektedir.
Çocuğu yorarak enerjisini atamazsınız, afedersiniz bunu at terbiyecileri yapar, bizim çocuklarımız at değil. Aşırı zorlamalarda çocuklarda ayrıca nöbetlerin tetiklendiğini de görüyoruz.
Aşırı davranışcı yaklaşımla kısa vadede başarılı sandığımız olumlu gelişmeler ilerde farklı köklü olumsuzluklara temel oluşturavbileceği göz ardı edilmemelidir.
Otistik çocuklarımızın el, göz yada denge sorunu olmadığı gibi bu alanlarda normal çocuklarımızdan dahada başarılıdırlar. Masa tenisini öğrenmek yada bisiklet sürmesini öğrenmek seviyesine göre çokta mühim değil bunu sizde öğretirsiniz, sırf bu olumlu sandığınız gelişmeler için, spor koçu yada yatılı spor okulları ancak sizi rahatlatır ama çocuklarımızın dünyasında yıkım ve içinde yaşattığı üzüntü olabileceğini unutmayın.
Sporu lütfen siz yada bir kulüpte sadece haftanın belli saatinde beli günlerde yaptırın. Unutmayın yaşıtları ne kadar spor yapıyorsa oda o kadar yapmalı.

KRM Koşuyolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde her ne kadar fizyoterapi çalışmaları olsa da, çocuklarımızın ister fizik tedaviye ihtiyacı olsun, isterse sadece özel eğitim gereksinimi olsun onların sosyal bir ortamda birlikte spor yapıyor olmaları temel hedeftir.

Bedensel anlamda sağlayacağı ve aşağıda bilimsel temellerini sayacağımız onlarca fayda yanında bizim için önemli olan bireyin birlikte kendisiyle yarışıp sosyalleşip yapamayacağını sandığı spor aktiviteleri yapıyor olması, ve buna kendi inanıp ailesine gösterirken öz güven kazanmasıdır.
KRM Koşuyolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak gerek basketbol gibi gurup sporunu 4 yıldır İstek Vakfı Acıbadem şubesinde sürdürürken, yine bireysel olarak yüzme sporunu da yine İstek Vakfı Acıbadem havuzunda deneyimli hocalarımız ve yardımcı fizyoterapistimizle devam ettirmekteyiz.


Spor eğitimi konusunda ülkemizde beden eğitimi öğretmenlerince bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaları desteklemekle birlikte ailleri de uyarmam gerekiyor. Evet çok başarılı olan arkadaşlar olabilir ancak bu yapılmaya çalışılan aslında ergoterapinin konusudur ve bunun için 4 yıllık üniversite eğitimi gerekir. Olayı sadece spor da bırakmayıp sözüm ona yatılı merkezlerde davranış sağıltımı yapan arkadaşlar maalesef çocuklarda derin yaralar oluşturan travmalara neden olmaktadırlar. Otistik bir çocuğun pinpon oynaması çok normaldir çünkü onun ince motor ve kaba motorla el göz koordinasyonu senden benden iyidir. Bisiklete binme işni yaşıtlarından daha çabuk öğrenebilir.bunu çok önemli bir şeymiş gibi benim çocuğuma bunları öğrettiler demek çocuğunu tanımıyorsun demektir.


Özel eğitime ihtiyacı olan bir çocuğa bu beden eğitimi mezunu arkadaşlar okuma yazma öğretmeye çalışırsa yine çocukta baskıya karşı öğrenmeye direnç gelişmektedir. Kısacası bu kamplarda çocuklarınızı helak etmeyin. Ruhsatlı denetimli kurumlardan şaşmayın.spor konusunda beden terbiyesininde olumlu katkıları sürmektedir. Eğer spor yaptıracaksanız saatli ve sizin yanınızda yapılanı tercih edin.