Williams Sendromu

Williams Sendromu

Williams Sendromu “WS” ortak özellikleri

 •    Karakteristik yüz görünümü

        Williams sendromlu küçük çocukların çoğu benzer yüz görünümüne sahiptir. Bu özelikler; küçük kalkık burun, uzun üst dudak, geniş ağız, dolgun dudaklar, küçük çene ve göz çevresinde şişkinlik vardır. Mavi ve yeşil gözlü çocuklarda iriste büyüme ve beyaz lekeler olabilir. Yüz hatları yaş geçtikçe belirginleşir. 

 •    Kalp ve damar sorunları

       Williams sendromlu bireylerin çoğunluğunda kalp ve damar sorunları vardır. Genellikle aorta daralması veya pulmoner arterlerde daralma görülür. Daralmaya göre cerrahi müdahale gerektirebilir. Zamanla damar daralması veya yüksek kan basıncı riski olduğundan durum periyodik olarak önemle izlenmelidir.       Kalp ve damar sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.       

 •   Hiperkalsemi  (kanda yüksek kalsiyum seviyesi)

       Williams sendromlu bazı küçük çocukların kan kalsiyum seviyesinde yükselme olabilir. Bu sorunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hiperklasemi görülen çocukarda aşırı sinirlilik veya farklı semptomlara neden olabilir. Zaman zaman diyet ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulur. Çoğu durumda bu sorun kendiliğinden çözülür. Fakat kalsiyum ve D vitamini ömür boyu anormallik gösterebilir. Takip edilmelidir.       Yüksek kalsiyum sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.      

 •   Düşük doğum ağırlığı ve kilo alamama

       Williams sendromlu çocukların bir çoğu düşük doğum ağırlığındadır. Bebeklik döneminin ilk yıllarında az kilo alma problemi yaşanır. Aynı zamanda büyüme geriliği olarak teşhis edilirler. Erişkinlerde boy ortalaması daha küçüktür. 

 •   Beslenme sorunları

       Çoğu bebek ve çocuklarda beslenme sorunları vardır. Bu durumun sebebleri; yutma sıkıntısı, şiddetli öğürme, emme eksikliği, düşük kas tonusu ve benzerleridir. Beslenme güçlüğü eğitim ile zamanla düzelme gösterebilir.       Beslenme sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.       

 •   Huzursuzluk ve bebeklik döneminde kolik  (karın ağrısı)

       Williams sendromlu bir çok bebekte 4-10. aylar arasında huzursuzluk ve kolik durumu görülür. Bu durumun bazen hiperkalsemi den kaynaklandığı düşünülür. Uyku bozuklukları kolik ile ilişkilendirilir.       Huzursuzluk ve uyku bozukluğu hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.      

 •   Diş problemleri

       Williams sendromlu çocuklarda küçük ve geniş aralıklı dişler sık görülür. Diş şekli ve görünümü farklılık gösterebilir. Bu bozukluklar diş cerrahları tarafından kolayca giderilebilir.       Diş sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.       

 •   Böbrek problemleri                                                                                                                                                      

       Böbrek ve fonksiyonlarında sorun olabilir, izlenmelidir.       Böbrek sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.            Williams sendromlu çocuklarda kasık ve göbek fıtığı daha sık görülür. Takip edilmelidir.       Fıtık sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.       

 •  Hiperakuzi   (hassas işitme)

      Williams sendromlu çocuklar genellikle diğer çocuklardan daha hassas işitirler. Yükses sesler rahatsız edebilir ve tepki gösterebilirler. Bu durum genellikle yaş ilerledikçe artar.      Hasas işitme sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.    

 •  Kas ve iskelet problemleri

      Williams sendromlu küçük çocuklarda genellikle düşük kas tonusu ve eklem gevşekliği vardır. Fizik tedavisi ile bu durum iyileştirilebilir, önemle ilgilenilmelidir.       Kas ve iskelet sorunları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.      

 •  Kişilik yapısı

      Williams sendromlu bireyler çok sevimli kişiliğe sahiptir. Çok kibardırlar ve etkileyici anlatım yetenekleri vardır. Yabancılık çekmeyen ve girişken bir yapıları vardır. Akranlarından çok yetişkinler ile daha iyi iletişim kurarlar.      Kişilik yapıları hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.     

 •  Gelişme geriliği, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği bozukluğu

      Williams sendromlu çoğu birey ciddi öğrenme güçlüğü ve algılama sorunu yaşar. Williams sendromlu küçük çocuklar genellikle gelişim süresince gecikmeler yaşayabilir. Yürüme, konuşma ve tuvalet eğitimi gibi temel konularda sıkıntılar yaşanır, özel ilgi ve zamanla çözülebilir. Dikkat eksikliği çocukluk döneminde önemli bir sıkıntıdır. Yaş ilerledikçe dikkat eksikliği konusunda da gelişme kaydedilebilir.

Williams Sendromlu yetişkinler ve yaşı ilerlemiş çocuklarda standart hareketlerde zayıf ve güçlü yönler göze çarpar. Konuşma, hafıza, sosyalleşme gibi konularda güçlü bir yapı sergilerken, ince motor beceriler (elde ve parmaklarda bulunan küçük kasların çalışmasıyla gerçekleşen hareketlerimizin yönetimi) ve mekansal farklılıkları algılama konusunda zayıf kalırlar.